Recent Hints

Make-up removal wipes make tough cleaning a breeze

I stumbled across a fantastic household cleaning product quite by accident! While cleaning and decluttering the makeup drawer, I accidentally found myself smearing broken-off eyeliner and other cosmetic dust around. The standard multi-purpose cleaners were not helping and the mess was getting bigger. In desperation, I grabbed out a make-up remover wipe and attacked the mess. Just like that, it removed all the old eyeliner, plus power foundation and everything else from the bottom of the drawer! I'm adding make-up wipes to my regular bathroom cleaning routine from now on!

By: kiwisave 1 response in the members' forum

Priceless personalised gift for teachers

Our end of year teachers' gifts cost nothing and mean more to them than any expensive chocolates or mugs! For each of my young kids' teachers, we print a sheet each year titled "Tell Me About (Teacher's Name)..." It has 8-10 questions on it, with space for the kids' answers to be written in, either by them or dictated to an adult. Questions can be anything. We include things like:

How old is Mr X? What is Mr D's favourite food? Something Miss B always says is.... What does Miss J like to do for fun? Ms P loves it when.... If I had $1000 I would buy Mr H a .... Miss V is a great teacher because.... Mr K gets cranky when... And finish with: A Special Message for Ms A...

Every year it is a massive hit. Teachers love it and when there are multiple teachers, they love to get together and compare answers!

By: QLD Girl 2 responses in the members' forum

More...


Hottest Hints

Add light and warmth with 'magic' mirrors

We have saved hundreds of dollars on making our daughters' room cosier! We are living in a rental property which we really like. However, our daughters are in the front bedroom and although it has a window, the room itself it doesn't get a lot of sunshine. This makes the room rather gloomy and feels damp in winter. We have a small heater which we use to try and take the chill off the bedroom before they go to bed but using it makes us feel we're watching money disappear before our eyes!

The perfect alternative would be spend hundreds of dollars on installing a skylight but since we're only renting, this really isn't an option.

A couple of weeks ago, I bought a couple of mirrors for $4 each to stick on the inside of a wardrobe. While I was preparing the area, I put the mirrors on the windowsill and to my astonishment, noticed how much brighter the room was when the sun hit the mirrors and bounced off the ceiling. It was as though I'd switched on a light!

By using those two mirrors and angling them slightly, I was able to bring sunshine and some warmth into the room. I have since purchased two more mirrors to make sure I take full advantage of the entire time that the sun hits the windowsill. The room is heaps brighter and feels more cheerful and warmer. It only cost $16 and it was all done with mirrors!

By: Diane Lyons 6 responses in the members' forum

$30,000 saved in one year

I had never considered my lifestyle to be particularly excessive, but when I found myself facing large debts and unable to make headway, I had to take control. Using the methods below, I managed to reduce my debts by $30,000 in twelve months.

Bill paying and budgeting:
I began making regular monthly payments into a savings account - which I called my ‘debt reduction’ fund. At the same time, I started to put weekly amounts in labeled envelopes. These envelopes were to cover all of the regular bills; meaning I no longer came under stress when they were due, and I didn’t need to touch any of the savings in my debt reduction fund.

I began a Christmas tin, paying $20 per week into it. While it may not be ideal to keep large sums of money in the home, for me it was preferable to paying more fees to the bank for opening yet another account.

I clear out my wallet every night and put all my coins in a jar. This alone gives me an extra $50 a month to take to the bank.

Food and grocery shopping:
Instead of takeaway food, I began substituting with one of the following:

Spaghetti (five meals per pack for $1.50) with bolognese sauce (two meals per can - $2.50)
Rice (eight meals per pack - $1.50) and canned chilli-con-carne (two meals for $3.50)
Savings approximately $20 per week.

I make sure I eat either frozen broccoli, cauliflower or peas five nights a week, at a cost of $0.60c per meal. I buy all my steak and meat in bulk and freeze in portions.

I get a box of slightly over ripe tomatoes ($3.00 for 5 kg - on special from the local fruit shop) and boil them (skins on) with onion, salt and pepper and a dash of chilli sauce. This sauce makes even the cheapest steak taste delicious, and is great with chicken too. I freeze the sauce in single portions.

Chicken drumsticks are cheap and often on special. All you need to do is roll them in flour and cook on an oven tray until golden. A quick, moist and tasty meal (two drumsticks per person) for less than $1.00.

Potato chips at $3.50 per bag are both expensive and very unhealthy. A cheaper option is to cut a $1.50 loaf of Lavash bread into triangles, dust with paprika or lemon pepper (spraying with a little oil to coat) and cook in oven until golden and crunchy. Add the home-made tomato sauce as a dip and save another $2.00 - $3.00.

I am self employed and work a minimum of 70 hours per week. It would be so easy to succumb to fast food when I am tired, but to curb the temptation I make a large lasagna (without pasta) or a salmon and rice bake; both meals with plenty of vegetables and freeze in portions. All I need to do when I get home is zap in the microwave and eat, and have my own tasty, balanced fast food meal (15 minutes to defrost and cook). Each batch I make gives me eight meals for each recipe, and as they have some of the same ingredients, it is easy to make both at once.

My recipes are delicious and low fat and I am happy to share them if anyone would like them. They cost only around $2.00 per complete meal and all use fresh vegetables.

I make my own burgers by buying mince, making thin patties and grilling, then freeze cooked, in portions. They cook super fast from the freezer with two minutes in the microwave. A quick, low fat hamburger with lettuce tomato and beetroot - $1.50 a hamburger. You can add some zapped frozen home-made tomato sauce for a really tasty treat.

I have my entire shopping list saved on my computer as an Excel spreadsheet and have the prices for each item entered. When I want something, I just enter the quantity (the spreadsheet automatically adds the total each time I input an amount) and know beforehand how much the whole bill will cost. I then look at the total and question whether I really need an item, or just want it!

By doing this, I also know when the supermarket adds a few cents (far more regularly than many people realise - usually 20% - 50% of items weekly, from upwards of $0.03c to $0.40c). I buy regular goods on special (enough for three months supply) and choose generic brands for things like tissues and toilet paper (1,000 sheets of this is the same price as 250 sheets name brand)! I also know when a special is really a special and when it isn’t, which is quite often. I take a calculator shopping and work out the best buy in quantity. Bigger is not always cheaper, and it really is good advice to never shop hungry. I have my weekly grocery budget and any savings go into the account.

I used to buy my lunch and a drink for around $8.00 each day. Now I make my own lunch each day - sandwich, fruit and a large bottle of lemon cordial. Otherwise I take a bowl of Country Ladle soup and a roll. One can gives me two meals for just $1.25 each, with my $0.60c roll. It is healthy, fills me up and saves me $6.00 a day - another $30 a week in my savings account.

There are always two large bottles of lemon cordial made up in my fridge. I only keep fizzy drink for times when I am expecting guests. I put bottles or cans in an hour prior to their arrival. If it is not normally there, I don't drink it. It costs $0.10c for a glass of healthy water based drink, as compared to $1.00 for unhealthy sugar based drinks - what would you rather have?

I save $10 a month on washing powder by reducing the amount I use each load by half.
You know by now where that extra $10 saving goes!
I am always organized for birthday and Christmas gift wrapping - I buy one bolt of wide, colourful paper (from Cello paper) for between $50 - $100 every 15 years. Based on usually giving 40 presents each year, instead of having to buy 40 sheets of gift paper at around $2.50 each, my bulk buying gives me an extra $100 a year in my savings account.

Reducing phone bills:
I now save $70 per month on my previous average mobile phone bill, simply by not making calls on impulse, and calling on a land line wherever possible. That extra $70 a month goes in the savings account. I also reduced by home phone bill by $210 per month once I realized where all the charges were going - on checking my email every time I dialed up. Now I only connect to the Internet once a day and that $210 each month goes into the savings account.

Entertainment:
My entertainment habits have also changed. Instead of paying $50 a time on the pokies, whenever I get the urge now, I put $50 into a tin for my next visit to the bank - it saves $100 - $150 from being frittered away each month. To keep control of my alcohol consumption, I would line empty bottles on my kitchen window sill and clear weekly. Doing this, you see it daily and unconsciously count the value - plus, do you want the neighbours to see how much you drink?? This saves me another $50 a month for my account. Instead of opening a can, now when I get home I have a really large lemon cordial. Then if I still feel like a drink, at least I have taken the edge off the need to relax and I will only have one every few days.

One last golden rule - put away $50 per month for ‘mad money’ - just for you to use for something special.

I paid off $30 000 in one year by using these exact tips and many more. The relief is amazing and now I save the same way.

[Shane's recipes are in the cooking section of the Savings Vault.]

[To view or download Shane's Excel Shopping spreadsheet follow the link below.]

http://www.simplesavings.com.au/resources/shopping_checklist.xls

By: Shane O'Donnell 145 responses in the members' forum

More...