Recent Hints
Keep nail bitten hands busy doing good
I have found an easy way to stop biting my nails and do a good turn for others at the same time! I have bitten my nails all my life, and especially do so when I sit down to do something like watching TV, when my hands are idle. A couple of years ago however, I began crocheting for charity and gift giving during these times. While being more conscious about what my hands are doing, I am also creating things to bring happiness to others. My nails grow and are stronger than they were, my hands are away from my mouth and I don't have the same urge to bite my nails!
By: Ann EarleTomato paste doubles as cheap puree
Tomato paste saves me valuable dollars on buying puree! Whenever a recipe calls for tomato puree, I just use a sachet of tomato paste and then add water to it to make it up to whatever quantity of puree is required. It works as well and tastes just as good. I like to buy the Delmaine concentrated tomato paste, which comes in four little tubs of 70gm each. It is so versatile, and compared to tomato paste takes up far less room in the pantry!
By: Helen 2 responses in the members' forumHottest Hints
Save money by ignoring pamphlets
People are constantly amazed when we tell them that we have managed to whittle down our weekly grocery bill to just $100 for our family of four. Our income may not be all that we would wish, but with a little dedication, we have made a huge difference.
For example, in recent months, we have saved $50 per week on our grocery bill, since we have started throwing away our supermarket circulars! For years, I eagerly awaited the arrival each Sunday of the supermarket 'junk' mail. I would plan our eating to a large extent on the weekly specials, and would stock up on a few of them, believing it was saving me money.
However, once I began throwing them away without even a glance, it had an unbelievable effect! Not only did it cut down on the clutter in the house, but amazingly my grocery bill plummeted. I now buy only what I need - as opposed to what the stores want me to buy - and the benefit is showing. By throwing out the junk mail alone, our weekly grocery shop reduced from $150 per week to around $100, saving $2,600 per year!
I still use a menu plan to help me stick to my budget, but now it is food of my choice, rather than being influenced by supermarket advertising. A typical weekly menu might look like:
Monday - Baked chicken and salad (whole chicken $2.50 from local butcher)
Tuesday - Fish and chips (fish $2.00 per pack at ALDI, I use potato gems or
chips about $2.00)
Wednesday - Pasta bake & salad
Thursday - Taco's
Friday - Baked beans (ALDI's are really cheap at around $0.40c for two cans)
Saturday - Chicken legs, pasta and salad (chicken legs $2.00 per kilo)
Sunday - Quiche & salad
I usually have all the meat I need already available, as I buy in bulk, so all I need to buy for the week are any other items to complete the meals. I buy salads and vegetables on alternate weeks - one week we have salad with everything, the next week I buy vegetables for all our meals. It may sound an unusual way of shopping, but this way there is no wastage; unlike when I used to buy both.
I don’t buy everything in bulk, but some items work out more economical, such as:
Bread - I buy bread from Coles after 6pm to take advantage of the markdowns - for example, $0.50c for a packet of bread rolls, or a loaf of bread.
Chickens - Patton’s, our local butcher have many great specials, including chickens for $2.50 each. I buy ten at a time and freeze them; they may not be huge, but plenty enough for a family meal, plus leftovers for sandwiches.
Fish - ALDI have oven bake fish for $2.00 per packet (the cheaper of the two
versions). They are like large fish fingers, and perfect for us. Combined
with the chips or potato gems, the whole meal for a family of four comes to $4.00.
This is a standard meal for us, and I make sure I buy plenty to last between ALDI visits. Ice cream - I wait for special offers so I can purchase five litres for $5.00 and buy in bulk.
It also pays to buy washing powder and toilet paper in bulk when on special, as they don't go off and you will always need them!
When I was planning my meals around the supermarket brochures, my shopping list was actually doubling - that was without any impulse buying as well! Another thing I also now do to cut down costs, is alternate a meat meal, with a non-meat meal. You will see from the menu plan above how we eat meat and vegetables one night, baked beans the next, or pasta bake and so on. We enjoy our meat, but find we can cope with every second meal being meat based, and it really keeps costs down.
We don’t eat cereal every day for breakfast, it works out too expensive - it’s actually more expensive to eat than steak! We have toast, eggs or grilled tomatoes. With the children, lunches are mainly sandwiches; the kids like their Vegemite, peanut butter and Nutella; the adults make use of any leftover meat. For school lunches, I dropped most of the expensive packaged goods (for example, Rollups) in favour of two sandwiches and a piece of fruit. They still have a lunchbox treat now and then, but it’s sometimes, not everyday.
One tip I have learned which has really helped me is that the family actually prefers me to cook from their range of ‘family favourites’, rather than consulting cookbooks or fancy magazines. If this is what they enjoy - stick to it and save yourself the time and money!
By: Kerry Robinson 14 responses in the members' forum$21 Challenge helps two families
I took on the $21 Challenge, and won! However, my husband was a rather grumpy participant; he loved the savings but not the lifestyle during Challenge week. As he goes away regularly, I decided that every night he's not home for dinner would become a $21 Challenge night for the kids and I - all meals must be made from ingredients I already have at home, and I can only use ingredients that have not been allocated for other meals. This saves money and gives me a night off cooking, as my Challenge meals are usually simple affairs, sometimes as easy as pancakes or toasted sandwiches.
The true value of the $21 Challenge became apparent when a friend was recently diagnosed with a severe form of leukaemia. She is a married mother of four boys and is embarking on a long therapeutic journey that will hopefully lead to a full recovery. As a way of helping her family, the parents at our school have banded together to make all their meals for the next three to six months. As they are a large family, with an above average food requirement, I was unsure how I could afford to help feed them each week. Thankfully, my husband was away the week my friend was diagnosed, so the kids and I lived off the $21 Challenge that week and all leftover money was put into making meals to freeze for my friend's family.
We now do the same thing whenever my husband is away – it's a great gift over the Christmas break to know that I can afford to cook and freeze meals for my friend's family, and look after my family at the same time. Thank you.
By: Thomsmum 10 responses in the members' forumReceive a Free Newsletter